Who's who

District Representatives


Central District

Chairman Vice-Chairman Vice-Chairman Vice-Chairman
Ms Denise Phua Mr Hri Kumar Nair Dr Chia Shi-Lu Dr Intan Mokhtar
 
Committee Members
S/N Name Branch GRC/SMC
1 Teo Lin Lee Queenstown Tanjong Pagar
2 Tay Meiqi Cheralyn Radin Mas SMC Radin Mas SMC
3 Wong Wei Boon Kevin Tanjong Pagar-Tiong Bahru Tanjong Pagar
4 Ong Cheng Ngiam Desmond Jalan Besar Moulmein-Kallang
5 Ng Seow Hon Winky Jalan Besar Moulmein-Kallang
6 Aneez Ahmad s/o Mohamad Meeran Kebun Baru Ang Mo Kio
7 Seah Si Hao Moulmein Moulmein-Kallang
8 Wee Liang Din Sonny Sengkang West SMC Sengkang West SMC
9 Ang Zi Yang, Adrian Thomson Bishan-Toa Payoh
10 Yin Shee Hwai Richard Toa Payoh Central Bishan-Toa Payoh
11 Pua Ling Tah Rina Toa Payoh East Bishan-Toa Payoh
12 A. Marai Malai Maran Yio Chu Kang Ang Mo Kio
13 YP Rep
14 Koh Swee Hong Daisy (WW Rep) Yio Chu Kang Ang Mo Kio
The Central District Election was held on 19 September 2014.

North East District

Chairman Vice-Chairman Vice-Chairman
Mr Teo Ser Luck    
 
Committee Members
S/N Name Branch GRC/SMC
1 Sear Rock Hong Eunos Aljunied
2 Zizie Zuzantie Bte Mohd Said Tampines West Tampines
3 Steven Yeo Tampines North Tampines
4 Lee Kai Boo Tampines East Tampines
5 James Lim Tampines East Tampines
6 Hudzaifah Alyaman Bin Adam Bedok Reservoir-Punggol Aljunied
7 Jeremy Sim Pasir Ris East Pasir Ris-Punggol
8 Melvin Kwek Lian Seng Punggol East SMC Punggol East SMC
9 Roslee Bin Puasa Punggol East SMC Punggol East SMC
10 Tang Wing Fai Punggol East SMC Punggol East SMC
11 Abigail Chen Hui Xin Punggol North Pasir Ris-Punggol
12 YP Rep
13 Wong Sit Ping, Samantha (WW Rep) Punggol Central Pasir Ris-Punggol
The North East District Election was held on 18 September 2014.

North West District

Chairman Vice-Chairman  
Dr Teo Ho Pin Ms Ellen Lee  
 
Committee Members
S/N Name Branch GRC/SMC
1 Alex Kiew Hui Meng Bukit Panjang SMC Bukit Panjang SMC
2 Tay Bok Bock, Louis Bukit Panjang SMC Bukit Panjang SMC
3 Kalyani S Ramasamy Canberra Nee Soon
4 Yio Yang Huat Canberra Nee Soon
5 Lu Qi Min Marsiling Sembawang
6 Tan Peck Hoon Marsiling Sembawang
7 Ho Siu Hong, Ivan Woodgrove Sembawang
8 Ng Kek Sen, Jeremiah Tommy Woodgrove Sembawang
9 Jagathiswaran S/O Rajoo Zhenghua Holland-Bukit Timah
10 YP Rep
11 Chia Wea Eng Amy (WW Rep) Woodlands Sembawang
The North West District Election was held on 10 September 2014.

South East District

Chairman Vice-Chairman  
Dr Mohd Maliki Bin Osman Mr Seah Kian Peng  
 
Committee Members
S/N Name Branch GRC/SMC
1 Eunice Lim (Mrs) Bedok East Coast
2 Muhammed Yusuf Ali Bedok East Coast
3 Leong Yi Xing Bedok East Coast
4 Jeeva Arul Joethy Changi-Simei East Coast
5 Poh Bee Leng, Lynne Fengshan East Coast
6 Jonathan Shek Chee Meng Kampong Chai Chee East Coast
7 Anisah Ahmad Marine Parade Marine Parade
8 Loh Heng Meng, Patrick Mountbatten SMC Mountbatten SMC
9 Dr Daniel Tan Thuan Siah Siglap East Coast
10 Soh Hwee Yan Siglap East Coast
11 Steve Ngo Siglap East Coast
12 YP Rep
13 Goh Chiu Eileen (WW Rep) Kampong Chai Chee East Coast
 
Co-opted Committee Members
S/N Name Branch GRC/SMC
1 Tan Ling Kwok, Philip Braddell Heights Marine Parade
2 Ong Say Kiat, Jason Changi Simei East Coast
3 Gopala Krishnan Fengshan East Coast
4 Wong Ngiam Chin, Eric Geylang Serai Marine Parade
5 Mun Kok Hong, Steven Joo Chiat East Coast
6 Foo Doon Chin, Michael Kampong Chai Chee East Coast
7 Eileen Teo Kembangan-Chai Chee Marine Parade
8 Lim Moh Tun, Rosemary MacPherson Marine Parade
9 Ong Shang Jim, James Marine Parade Marine Parade
10 Ho Wee Khoon, Frederick Mountbatten SMC Mountbatten SMC
11 Chew Wei Qiang Potong Pasir SMC Potong Pasir SMC
12 Tan Han Kian Siglap East Coast
The South East District Election was held on 6 September 2014.

South West District

Chairman Vice-Chairman Vice-Chairman
Ms Low Yen Ling Mr Zaqy Mohamad Mr David Ong
 
Committee Members
S/N Name Branch GRC/SMC
1 Joshua Yak Jun Wei Boon Lay West Coast
2 Zheng Shun Sheng Bukit Batok East Jurong
3 Ong Teck Soon Bukit Gombak Chua Chu Kang
4 Wong Mun Chiang Hong Kah North SMC Hong Kah North SMC
5 Linda Lee Jurong Spring Jurong
6 ThiruPrakash Suppiah Nanyang Chua Chu Kang
7 Joshua VM Kuma Taman Jurong Jurong
8 Sally Seow Yew Tee Choa Chu Kang
9 Lee Yan Peng Yew Tee Chua Chu Kang
10 Kee Wei Heong (co-opted) Bukit Gombak Chua Chu Kang
11 YP Rep
12 Sim Seo Lian, Pauline (WW Rep) West Coast West Coast
The South West District Election was held on 11 September 2014.

Copyright © 2016 People's Action Party. All Rights Reserved
Published by and at the directions of People's Action Party
PAP HQ, Block 57B New Upper Changi Road, #01-1402 Singapore 463057

This website is best viewed in IE 10 and above, Firefox and Chrome.